Uray György

Uray György

Az elmúlt 25 évben számos művész és irodalmi személyiség volt a könyvtár vendége. A felvételen a helyi Uray György színházrendező látható Tarján Tamás irodalomtörténész látható a könyvtár által rendezett Irodalmi Szalonban.
Uray György 1935. június 22-én született Budapesten, szülei, Uray György és Szabó Rózsa rajta kívül még két gyermeket neveltek. A háború után a Lónyay Utcai Református Gimnáziumba járt, majd annak megszűntével a Cukor utcában érettségizett. Az ifjú György kitűnően zongorázott és karmesternek készült, azonban a Zeneakadémiára politikai okokból Ferencsik János segítségével
sem vették föl (1953-at írtak, és a nemzetközileg jegyzett építész édesapa,
aki többek között a galyatetői nagyszállót is építette, munkaszolgálatosként
megjárta Uzmányt, majd hazatérte után ártatlanul a Donáth-féle összeesküvésbe keverték). Így történt, hogy jelentkezését átirányították a Budapesti Tanárképző Főiskola ének-történelem szakára. Diplomájának megszerzése után megnősült, ám Budapesten nem kapott állást, ezért Bujákra került. Az itt töltött három év alatt a tanítás mellett helyi néprajzi kutatásokkal, focicsapat szervezésével, néprajzi dokumentumfilm forgatásával is foglalkozott. Mindezeken túl helyettesítette a helyi körorvost (önmagát képezte orvosi alapismeretekből, hétvégén ő látta el a sürgős eseteket), így még évtizedek múltával is nagy örömmel fogadták a községben, ha olykor visszalátogatott.
1956-ban aktívan részt vett az októberi eseményekben, csak a tiltakozó
memorandumot készítő többi barátjának köszönhető, hogy később nem került börtönbe, bár a következő 15 évben megfigyelték és lehallgatták. 1958-ban első felesége kérésére nehéz szívvel elhagyta Bujákot, és mivel a fővárosban továbbra sem kaphatott állást, Dunakeszin az akkori 2. Sz. Általános Iskolában talált remek kollégákra és barátokra. Politikai okokból nem taníthatott történelmet, így belevetette magát a kórusszervezésbe: a következő tíz évben 120 tagú vegyes kar működött a keze alatt. Kamaszként már a háború utáni években házi bábszínházzal próbált megélhetést biztosítani az édesapát nélkülöző
családjának, innen származhatott a színház iránti vonzalma. Beiratkozott
a Népművelési Intézet által szervezett rendezői tanfolyamra, ahol Nádasdy Kálmán tanítványa lett. Vizsgaelőadása a Zeneakadémián Dürenmatt A fizikusok című drámájának magyarországi ősbemutatója volt, az elhárítás nagy figyelmétől kísérve. Ebben az előadásban a Fővárosi Művelődési Ház színjátszói (Monori Lili, Ronyecz Mária stb.) mellett már a 2. Sz. Általános Iskolában alakuló Dunakeszi Gimnázium tanulói is részt vettek. Ez a kis lelkes csapat Uray vezetésével később Dunakeszin önálló irodalmi színpaddá, majd színházzá vált, ahol önképző jellegű irodalmi színpadi estek (József Attila, Nagy László, Pilinszky János és Radnóti Miklós műveiből, akinek később a nevét is felvette a társulat) után színházi produkciók egész sora készült. Uray György egészen a kilencvenes évek közepéig aktívan dolgozott a Dunakeszi Pinceszínházban, de erősödő betegsége miatt nem tudta tovább folytatni munkáját. Az amatőr színjátszás terén országos hírnévre szert tevő rendező 1998-ban hunyt el, emlékét Budapesten évente megrendezésre kerülő amatőr színjátszó-találkozó őrzi.

Cím: Uray György
A felvétel ideje:
Település: Dunakeszi
Főtéma: személyek
Témák: könyvtár; rendezvények; Uray György; Tarján Tamás
Fényképész: Preysing Frigyes
Méret: 10×13 cm
Tulajdonos: Kölcsey Ferenc Városi Könyvtár
Lelőhely: KFVK Helytörténeti Gyűjtemény

Vissza az adatbázis nyitólapjára.