Lőrincz Róbert (vál., szerk.)
Válogatás az MTI két világháború közötti dunakeszi híreiből
Megjelent: Dunakeszi Helytörténeti Szemle: 5. évfolyam 2. szám (2012. szeptember), 4-5. old.
A cikk eredetijének digitális verziója pdf-ben »
1926. június 25. Gróf Klebelsberg Kunó vallásés közoktatásügyi miniszter a Budapest-környéke elemi iskola- és óvodaépítési akciója keretében e hó 25-én harmadik értekezletét tartotta meg, mégpedig ezúttal Rákosszentmihály, Csepel, Pestújhely Dunakeszi községek népoktatás- és kisdedóvásügyének rendezése dolgában. Az értekezlet, amelyen a miniszter elnöklete alatt Petri Pál államtitkár, Preszly Elemér főispán, Pogány Frigyes h. államtitkár, Szűcs István es Sváb Gyula miniszteri tanácsosok és Rákosszentmihály, Csepel és Dunakeszi főjegyzői és lelkészei vettek részt […] Dunakeszin 2 tanteremnek és egy óvodának 500 milliós […] költséggel való felépítését határozta el. Ezekkel az építkezésekkel a Budapest elővárosainak tekinthető nagyközségek és rendezett tanácsú városok iskolai és óvodaszükséglete majdnem teljes mértékben kielégítődik. […]
1928. június 4. A MÁV dunakeszi főműhelyének „Magyarság” önképző- és dalegyesülete vasárnap délelőtt avatta fel egyesületi zászlóját. Az ünnepélyen jelen volt Samarjay Lajosnak, a MÁV igazgató-elnökének képviseletében Szentgyörgyi Gusztáv MÁV igazgató, továbbá Lázár László kormányfőtanácsos, MÁV igazgató, dr. Forfota Győző igazgatóhelyettes, Gámán Gábor üzletigazgató, Gerlóczy Béla, az Országos Dalosszövetség elnöke, Gyenes Kálmán, Salamon Márton, Lóránt Marcel és Lányi Ferenc főfelügyelők, Haller István volt miniszter, Tamássy József országgyűlési képviselő, úgyszintén a Törekvés zenekar, valamint a Törekvés, Testvériség, Visszhang és Újélet dalárda. Az ünnepi beszédet Lányi Ferenc, a dunakeszi főműhely műhelyfőnöke mondotta. Délben díszebéd volt, délután pedig a sportpályán bajnoki mérkőzés.
1929. május 2. Falufejlesztési kiállítás Dunakeszin. A Faluszövetség a Budapesten tartózkodó Nemzetközi Falufejlesztési Kongresszus szervezőbizottságával karöltve június 1-től 4-ig a Budapest melletti Dunakeszi községben falufejlesztési, mezőgazdasági, kisipari és kulturális kiállítást rendez. E kiállításnak különleges célja, hogy a nemzetközi falufejlesztési kongresszus alkalmából a világ minden országából idesereglő falufejlesztési és agrárszakemberek előtt a magyar falu kulturális, gazdasági és szociális intézményeit bemutassa. A kiállításon nemcsak a járás és környék, de a falu problémáival foglalkozó országos intézmények is bemutatják működésük eredményeit. A kiállítást június 1-én nyitják meg és ünnepélyes keretek között fogadják a világ legkiválóbb falufejlesztési szakembereit és agrárvezéreit. A kiállítással kapcsolatban lovaslevente mutatványokat, járási dalos versenyt, tűzoltóversenyt is rendeznek és bemutatják a magyar táncokat. A külföldiek a község kultúrházában a Faluszövetség propagandafilmjeit is megtekintik. A kiállítás megszervezésében Horváth János főszolgabíró, Bohunka Lajos Dunakeszi főjegyzője, Bajnok Géza iskolaigazgató vesznek részt, az országos szervezést pedig Nagy Sándor a Faluszövetség igazgatója és Radnóti István irányítja.
1929. október 25. A Budapesten tanácskozó nemzetközi vasutas kongresszus tagjai csütörtökön este a MÁV dunakeszi főműhelyét látogatták meg, ahol Lányi Ferenc mérnök, főműhelyfőnök a személyzet élén üdvözölte a külföldi vasutasokat, akik a 109. számú „Magyarság” cserkészcsapat sorfala között zenével vonultak be a telepre. A legényotthon megtekintése után a telep színházában magyar dalokat és táncokat mutattak be, majd vacsora következett, melynek során Lányi Ferenc főműhelyfőnök a külföldi vendégeket, míg Bloodhoof Klaas a Nemzeti Szövetség elnöke a dunakeszieket üdvözölte. Vacsora után folytatódott a kongresszus, amely után a vendégek különvonaton tértek vissza Budapestre.
A legényotthon épülete a Műhelytelepen
1930. június 2. Lélekemelő ünnepség keretében szentelte fel vasárnap Dunakeszin Serédi Jusztinián bíboros-hercegprímás azt a művészi kivitelű orgonát, amelyet a MÁV főműhelyében az áldozatkész vasúti munkások a telep kápolnája részére készítettek. A felszentelésen, egyben a műhelytelep négyéves fennállásának évfordulóján megjelent dr. Hanauer Á. István váci megyéspüspök is, továbbá Samarjay Lajos államtitkár, a MÁV igazgatóságának elnöke, Szentgyörgyi Gusztáv, Seidl Aurél és Lázár László igazgatók, Lauer Kornél, Rajz Károly és Imrédy Kálmán igazgatóhelyettesek, Salamon Márton, az istvántelki főműhely főnöke, továbbá Pest vármegye képviseletében Erdélyi Lóránt alispán, a Vitézi Szék részéről Kása százados, végül nagyszámú előkelő közönség, A gyönyörűen parkírozott MÁV mintatelep fellobogózott északi bejárójánál a déli 12 órakor bérmakörútjáról érkező hercegprímást Lányi Ferenc műhelyfőnök, MÁV főfelügyelő üdvözölte. A hercegprímás keresetlen szavakkal válaszolt, örömének adva kifejezést, hogy a csonkaországnak egyik legnagyobb és törhetetlen magyarságáról ismeretes műhelytelepet meglátogathatta, [melynek orgonáját] a dunakeszi főműhely munkásai Marcell Endre orgonakészítő vezetése és tervei alapján készítettek. A hercegprímás ezután megáldotta az orgonát, majd az iskola udvarán mélyenszántó beszédet mondott.
1932. május 28. Legendi János dunakeszi templomgondnok most érkezett el 50 éves jubileumához. A pápa ez alkalommal „Benemerenti” érdeméremmel tüntette Legendi Jánost. Hanauer A. István megyéspüspök ünnepség keretében adta át a pápai kitüntetést.
1937. október 10. Ma szentelte fel ünnepélyesen Dunakeszi községben Hanauer A. István váci megyéspüspök nagy papi segédlettel a község kibővített plébániatemplomát. Az ünnepi nagymisét Hanauer A. István megyéspüspök pontifikálta, a szentbeszédet pedig Páter Bangha Béla jezsuita házfőnök mondotta. A templomszenteléssel kapcsolatban Hanauer A. István a lelkipásztorkodás terén kifejtett érdemeiért Fieszl János dunakeszi plébánost tiszteletbeli esperessé nevezte ki.
1938. január 25. A Légoltalmi Liga dunakeszi-alagi csoportja január 23-án délután tartotta alakuló közgyűlését a dunakeszi kultúrházban. Az alakuló közgyűlést Bohunka Lajos dunakeszi főjegyző vezette be, aki röviden ismertette a kivonatos alapszabály-tervezetet, majd megválasztották a tisztikart. Ezután vitéz Németh Károly ny. tábornok szólt. Beszédének befejezte után a megjelent közönség számára iskolán kívüli népművelési előadás keretében vitéz Németh Károly ny. tábornok, főcsoport-elnök ismertette részletesen a Légoltalmi Liga szervezetét. Az alagi csoport elnökévé Vezényi Elemért választották meg.
1938. december 5. A dunakeszi és a váci járás vitézeinek ünnepsége. Vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó névnapja és a magyarlakta Felvidék visszacsatolása alkalmából a váci járás és Dunakeszi vitézei hazafias ünnepséget rendeztek vasárnap Dunakeszin. Délelőtt istentiszteleten vettek részt a vitézek, utána megkoszorúzták a Hősi Emlékművet, majd a kultúrházban díszgyűlés volt, amelyen a főszolgabíróval és a plébánossal az élen Dunakeszi egész társadalma megjelent. Az ünnepi beszédet dr. vitéz Homa Gyula egyetemi adjunktus mondta, majd vitéz Kásás Árpád százados, az észak pestvármegyei vitézi társadalmi bizottság elnöke beszélt a Felvidék magyarságáról, és köszöntötte a Kormányzót névünnepe alkalmából, akit az egybegyűlt nagyszámú közönség hosszasan és lelkesen ünnepelt.
1939. június 12. Az Országos Frontharcos Szövetség Dunakeszi-alagi csoportja nagyszabású ünnepség keretében tartotta meg vasárnap zászlóavató ünnepségét a dunakeszi Hősi Emlékmű előtt. A díszes selyemlobogót a katolikus szentmise keretében Fieszl János esperes plébános szentelte be nagyhatású beszéd kíséretében, majd a frontharcos alakulatok a Hősök Emlékműve elé vonultak. A Frontharcos Szövetség országos elnöksége képviseletében Kertész Elemér ügyvezető alelnök jelent meg az ünnepségen. Ott voltak ezenkívül: Fék András dr. főszolgabíró, Lányi Ferenc MÁV főtanácsos, a MÁV dunakeszi műhelyfőnöke, Závodszky Géza alagi és Bohunka Lajos dunakeszi főjegyzők, valamint a környék frontharcos alakulatai. Szentmise után Tóth János lelkész a református, Komjáthy Béla lelkész az evangélikus egyházak nevében megáldották az új zászlót, majd Kertész Elemér országos ügyvezető alelnök mondott méltató beszédet. A zászlót Kleckner Mihályné zászlóanya szalagozta fel, s azt a dunakeszi-alagi főcsoport nevében Kleckner Mihály dr. frontharcos-főcsoportelnök vette át megőrzésre. Az ünnepség a Himnusz eléneklésével fejeződött be. Délben bajtársi közebéd volt, délután pedig a dunakeszi-alagi főcsoport megtartotta ez évi rendes közgyűlését.
A Frontharcos Szövetség dunakeszi csoportja 1939-ben
1940. október 25. Dunakeszin szombaton és vasárnap a Dunakeszi Magyarság rendezésében bonyolítják le az újonnan épített lőtéren az országos vasutas pályaavató lövészversenyt. Ugyanakkor a MÁV igazgatósága megrendezi a vasutas levente lövészversenyt is.
A Magyarság Lövészklub épülete
1942. november 19. A közellátásügyi miniszter a cukor forgalmának ás fogyasztásának szabályozásáról szóló korábbi rendelet módosítása képen megállapította, hogy Budakeszi és Dunakeszi nagyközségekben január 1-től kezdve a cukorfejadag havonként 104 dekagramm.
A híreket válogatta és szerkesztette Lőrincz Róbert.