Bátonyi Pál
A felsővattai Wattay család címerei
Megjelent: Dunakeszi Helytörténeti Szemle: 6. évfolyam 1. szám (2013. május), 5. old.
A cikk eredetijének digitális verziója pdf-ben »
A Wattayak nemesi levelének címere fontos jelképeket mutat. A sisakdísz egy unikornis, azaz egyszarvú, a család ősiségére utal. A címerpajzson található zöld hármas halom, a Magyar Köztársaság címeréhez hasonlóan az ősi (késő avar kori) uralkodói hatalom szimbóluma. A hármas halom fölött arany nyilat tartó kar látható, mely az ősi katonai vitézség jelképe. A nemesi levél az oszmánok elleni harcok során elveszett – valószínűleg Fülek 1682. évi elestekor, amikor a török csapatok mellett Thököly kurucai, az erdélyi és moldvai fejedelemségek csapatai is az ostromlók között voltak – és csak évtizedekkel később, Erdélyben került elő.
A felsővattai Wattay család Dunakeszin birtokos családtagjai és címerei:
Wattay I. Pál (†1715) 1661-től Dunakeszinek is birtokosa, Nógrád és Pest-Pilis-Solt vármegyékben fontos tisztségeket lát el, majd 1681-től Pest-Pilis-Solt vármegye helyettes alispánja. Címeres pecsétje több iratán is megmaradt töredezett állapotban. A tevékenysége elismeréseként a régi pesti vármegyeháza kápolnájában az itt látható címerét helyezték el. A valószínűleg emlékezet után készített címeren sisakdíszként az unikornis helyett a magyarok szent állata, a szarvas jelenik meg. A címerpajzson hiányzik a hármas halom, viszont megjelennek a magyarok bejövetele előtt már a Kárpát-medencében honos székelyek jelképei (arany napcsillag és ezüst, telő hold). A kézben tartott nyíl itt lefelé mutat.
Wattay II. Pál (†1679) I. Pál fia, 1667 és 1679 között a kecskeméti járás szolgabírája. Az oszmán hódoltsági területen végzett munkájáról címeres irata nem maradt fenn.
Wattay János (†1723) I. Pál fia, 1686 és 1689 között a váci járás – benne Dunakeszi – szolgabírájaként a keresztény közigazgatás újraszervezője, majd 1704-től Pest-Pilis-Solt vármegye első kuruc alispánjaként a kuruc közigazgatás megszervezője, a vármegye jelentős betelepítője. A címerpajzsán újból megjelenik a hármas halom, a székely jelképeket viszont nem tartalmazza.
Wattay István (†1723) II. Pál fia, a Nógrád vármegyei kuruc nemesi felkelők zászlótartója, majd Ajnácskő várának kuruc kapitánya, és társa Wattay Jánosnak a vármegye betelepítésében. Címere nem maradt fenn.
Wattay III. Pál (†1785) János fia, táblabíró, a pomázi kastély építtetője. Címere a család jelmondatával (IUNTA VIS FORTIOR) a pomázi kastélyon ma is látható. A címere megegyezik Wattay János címerével, de a nyíl ismét felfelé mutat.
Wattay Farkas (†1747) István fia, aki eladta Dunakeszi részbirtokát Grassalkovich Antalnak. Nem maradt fenn címere.
Wattay Borbála (†1784) István lánya. A sziráki kastély építtetőjének címere két változatban maradt fenn, egyrészt a kastélyon, másrészt a halotti zászlaján. A kastélyon ma is látható címer Wattay III. Pál címerével egyezik meg, de a címerpajzson a hármas halom helyett korona található.
A halotti zászlón a korona sem szerepel, Wattay I. Pál címeréhez hasonlóan „lebeg” a nyilat tartó kar. A sisakdísz szarvasa a szájában lefelé mutató nyilat tart.
A család többi, Dunakeszit nem birtokló tagjai és ágai az ismertetett címerektől teljesen eltérő címerekkel is rendelkeztek.